U rеpо ugоvоru istоvrеmеnо sе zаklјučuје pоsао u kоmе sе prоdаvаc оbаvеzuје dа prоdа kupcu hаrtiје оd vriјеdnоsti, а kupаc dа plаti prоdаvcu kupоvnu ciјеnu, tе pоsао u kоmе sе kupаc оbаvеzuје dа prоdа tе hаrtiје оd vriјеdnоsti prоdаvcu nа tаčnо оdrеđеni dаtum u budućnоsti, а prоdаvаc dа plаti kupcu rеоtkupnu ciјеnu.
Na tržištu se zaključuju klasični repo poslovi u kojima sav rizik iz hartija od vrijednosti ostaje na prodavcu, te je kupac hartija od vrijednosti dužan kada od emitenta primi prihode iz hartija od vrijednosti (kamate, isplate glavnice, dividende) da ih istog dana proslijedi prodavcu hartija od vrijednosti.
Iako je posmatrajući pravnu prirodu repo ugovor kupoprodaja hartija od vrijednosti, u suštini je to pozajmljivanje sredstava koje je osigurano prenosom hartija od vrijednosti na ugovornu stranu koja daje novčana sredstva. Razlika između kupovne i reotkupne cijene je repo kamata, tj. cijena pozajmljenog novca.
Na Tržištu je moguće zaključivati repo ugovore sa rokom dospijeća do godinu dana sa:
Repo ugovori mogu biti promptni kada se prodaja hartija od vrijednosti izvršava na datum trgovanja i terminski u kojima se obaveza prodaje izvršava na budući datum. Dozvoljeno je zaključivati repo ugovore sa strandardnim rokovima dospijeća:
Učesnici putem STN dobijaju repo ugovore. Ugovorne strane mogu potpisati okvirni bilateralni repo ugovor u kojem će definisati upravljanje izloženošću putem margina. Margin transferi hartija od vrijednosti vršiće se po osnovu naloga Berze prema Centralnom registru hartija od vrijednosti, a na osnovu instrukcija koje daje ugovorna strana koja ima obavezu da izvrši margin transfer.
Berza utvrđuje referentne repo stope i objavljuje ih na internet stranicama Tržišta.